Breaking News
You are here: Home / Bez kategorii / Gogle to gra

Gogle to gra

Historia pokera

Gry karciane cieszą się naprawdę długą historią. Ich początki sięgają średniowiecznych Chin, gdzie już przed X wiekiem toczono zacięte pojedynki w grach przypominających współczesne karty. Do Europy gry karciane trafiły już pod koniec średniowiecza, około XIV wieku. Od tego czasu obserwujemy szybką ewolucję i pojawianie się coraz to nowszych rodzajów gier.

Jedną z najpopularniejszych gier karcianych jest poker. Historycy nie są zgodni co do tego, z jakiej właściwie gry się wywodzi. Po raz pierwszy zasady współczesnego pokera opisał Amerykanin Jonathan H. Green w pierwszej połowie XIX wieku. Była to wówczas gra popularna wśród mieszkańców południowych stanów w Ameryce. Skąd natomiast dotarła tam gra, przez wiele osób uważana za dyscyplinę sportową, nie wiadomo.

Niektórzy sugerują, że poker tylko nielicznymi szczegółami różni się od gier popularnych w Chinach już w średniowieczu. Inni za ojczyznę tej gry wskazują Indie. Wynika to ze znaczących podobieństw między pokerem a hinduską grą ganjifa. Jeszcze inne źródła podają, iż gra została wymyślona w Persji jako „as nas”, a jej reguły zostały przekazane mieszkańcom Nowego Orleanu przez perskich marynarzy.

Nie ma natomiast wątpliwości, iż od XIX wieku obserwujemy dynamiczny rozwój pokera. Pojawiają się coraz nowsze jego odmiany. Obecnie najpopularniejszą jest wymyślony w 1896 roku Texas Holdem. W pokera rozgrywa się liczne turnieje, cieszące się szerokim zainteresowaniem widzów. Największe pokerowe imprezy gromadzą po kilku tysięcy uczestników, a dla zwycięzców przewidziane są nagrody liczone w milionach dolarów amerykańskich. W różnych krajach istnieją związki pokera, w których zrzeszają się gracze zawodowi. Duży wpływ na rozwój tej dyscypliny ma także ekspansja sieci Internet. Wiąże się z tym możliwość gry w pokera przez sieć, co z racji łatwiejszego dostępu i wygody użytkowania cieszy się zainteresowaniem coraz większej ilości graczy. Obecnie możemy z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że to właśnie gra przez Internet będzie się stawać dominującą forma rozgrywki w gry karciane, w tym w pokera.

About admin

Scroll To Top