Breaking News
You are here: Home / Google / 100% “not provided” – 100% koncentracji na użytkowniku

100% “not provided” – 100% koncentracji na użytkowniku

To tylko kwestia czasu, kiedy wartość “not provided” w raporcie ruchu organicznego w Google Analytics osiągnie 100%. Ten rozwój ma już obecnie duży wpływ na SEO i będzie miał wpływ jeszcze większy. SEO stanie się mniej przejrzyste, trudniej będzie przedstawić korzyści klientom zorientowanym wyłącznie na szybkie i konkretne ROI. Ale czy to oznacza (zapowiadany po raz tysięczny) ostateczny upadek SEO?

 

Wartość "not provided" nieubłaganie i coraz szybciej zmierza do wartości 100%

Wartość “not provided” nieubłaganie i coraz szybciej zmierza do wartości 100%

 

Ten kto mentalnie dotarł już do web 3.0, ten zdążył zrozumieć, że SEO oparte na keywords i tak już jest martwe. Wciąż jeszcze jest praktykowane, ale tyle w nim życia co w ciepłym jeszcze, ale już stygnącym trupie.

 Ten kto tworzy dla swojej grupy odbiorców i klientów prawdziwe wartości, kto konsekwentnie buduje markę własnej firmy, ten będzie zajmował wysokie pozycje w wynikach dla istotnych konwertujących keywords. Brzmi to bardzo prosto i TO JEST BARDZO PROSTE! Nowoczesne i skuteczne SEO to dzisiaj dobra struktura on-site i on-page + dobry (możliwie autentycznie wiralny) marketing i PR. Utrata twardych danych dotyczących keywordów nie ma wpływu na prowadzenie tak rozumianych działań SEO.

 

Ukrycie tych danych jest moim zdaniem wyrazem konsekwencji Google. Dyskusja i wysiłki wydawców skupiały się bowiem wokół keywords zamiast wokół treści. Google już od wielu lat wyraźnie zaleca aby nie fiksować się na keywords tylko na trafficu. Problem z tym związany polega na tym, że powstawały i powstają zupełnie pozbawione sensu strony, których jedynym celem jest pokrycie każdego możliwego keywordu, kiedykolwiek wpisanego w okno wyszukiwania. Odcięcie wydawców od danych może sprawić, że skoncentrują się oni teraz na własnym produkcie i publikować będą lepsze treści z bardziej użytecznymi informacjami.

W gruncie rzeczy bowiem, nawet posiadając wiedzę na temat keywords z organica wydawca nie wiedział czym użytkownik naprawdę się interesował. Co prawda z kombinacji czasu pozostawania na stronie i  bounce rate można było wysnuwać wnioski, że ktoś nie znalazł na stronie treści, których oczekiwał. Ale czego w takim razie  użytkownik oczekiwał? Tego analiza keywords nie zdradzała.

Warto więc powtórzyć jeszcze raz: należy koncertować się na kliencie, a nie na keywords. Na tym co rzeczywiście mamy im do zaoferowania, na ich jakie pytania możemy im udzielić satysfakcjonującej odpowiedzi.

Mówiąc w skrócie 100% “not provided” to wspaniała motywacja do tego aby się obudzić i zająć realnymi potrzebami klientów/ czytelników.

Praise Google!

About Tomasz Sadowski

Profesjonalny pasjonat content marketingu i oddany wielbiciel technologii Google. Przedstawiciel w Polsce światowego lidera produkcji contentu TEXTBROKER.COM
Scroll To Top