Breaking News
You are here: Home / Google / Google Hummingbird – co to jest i czym się różni od Pandy i Pingwina?

Google Hummingbird – co to jest i czym się różni od Pandy i Pingwina?

Ponieważ powstaje wiele wątpliwości dotyczących nowego algorytmu Google „Hummingbird“ zadałem sobie trud przełożenia wszystkich informacji przekazanych przez Danny Sullivan’a w tym temacie „All About The New Google “Hummingbird” Algorithm” – w jeden zrozumiały tekst. Dowiecie się dlaczego nowy algorytm Google nazywa się „Hummingbird“, czym różni się od update’u Penguin i Panda i dlaczego nie należy obawiać spadków ruchu z organicznych wyników Google w związku z wprowadzeniem „Hummingbird”

 

GOOGLE-HUMMINGBIRD

GOOGLE-HUMMINGBIRD

Czym jest algorytm wyszukiwania?
Jest to fachowe określenie pewnego rodzaju receptury, której używa Google, aby skutecznie przeszukiwać miliardy stron internetowych i filtrować z nich najlepsze wyniki dla każdego możliwego zapytania użytkownika Google.

Co to jest „Hummingbird“?


Jest to nazwa nowego algorytmu, którego Google używa od około miesiąca i który według głębokiego przekonania Google dostarcza użytkownikom lepszych wyników ich wyszukiwań.

Czy w związku z tym „PageRank“ jest już nieistotny i wyszedł z użycia?
Nie. PageRank jest jednym z około 200 głównych składników receptury Hummingbird’a. Hummingbird bierze pod uwagę równie PageRank – tzn. Jak mocno dana strona jest podlinkowana – razem z wieloma innymi czynnikami – przede wszystkim z opinią Google na temat jakości i adekwatności treści na stronie, zawartości specyficznych słów i zwrotów i wiele, wielu innych czynników.

Dlaczego nowy algorytm nazywa się „Hummingbird“?
Według Google nazwa ta bierze się stąd, że nowy algorytm jest przede wszystkim „precyzyjny i szybki“ – dokładnie tak jak koliber.

Od kiedy Hummingbird jest w użyciu? Od wczoraj?
Google używa Hummingbird już od około miesiąca. Oficjalna informację o wprowadzeniu nowego algorytmu Google podało jednak dopiero kilka dni temu.

Jakie są konkretne efekty wprowadzenia „Hummingbird’a”?
Można sobie to wyobrazić na podstawie poniższego przykładu: oto mamy przed sobą auto wyprodukowane w latach 50-tych. Może ono mieć wspaniały silnik, ale z pewnością brakuje w nim nowoczesnej technologii bezpośredniego wtrysku, nie toleruje on bezołowiowego paliwa. Aktywację Hummingbird’a można więc sobie wyobrazić jako wstawienie do takiego starego samochodu zupełnie innego, nowoczesnego silnika. I to w tak błyskawiczny sposób, że podczas jazdy autem, kierowca nawet tego nie zauważa.
Kiedy ostatni raz Google w tak radykalny sposób zmieniło swój algorytm wyszukiwania?
Google rzadko dokonuje dużych zmian w algorytmie, a jeszcze rzadziej się do tego przyznaje. W roku 2010 wprowadziło tzw. „Caffeine Update“ – dużą zamianę algorytmu, która jednak dotyczyła przede wszystkim szybkości indeksacji treści, a nie sortowania tych treści pod względem istotności dla danych zapytań. Amit Singhal z Google opowiedział Danny Sullivan, że algorytm został tak radyklanie zmieniony ostatni raz na początku jego kariery w Google, a więc w roku 2001. Jest więc to największa zmiana od 12 lat.

Co z Pingwinem, Pandą i innymi update’ami – czy one również nie zmieniały algorytmu?

Panda i pingwin zmieniały działanie pewnych części algorytmu wyszukiwarki, ale nie były WYMIANĄ algorytmu. Znowu możemy powrócić do analogii z silnikiem auta: Panda i Pingwin to była wymiana filtru oleju czy nowej turbiny. Hummingbird jest kompletnie innym, nowym silnikiem, mimo tego ,że wykorzystuje elementy wcześniej obecne takie jak właśnie Panda czy Pingwin.

Nowy silnik pracuje więc w oparciu o stare podzespoły?


Tak i nie… Niektóre części były w perfekcyjnym stanie i nie było powodu aby je wymieniać. Inne części starego silnika Google tak czy inaczej będą konsekwentnie wymieniane na nowe. Zasadniczo Hummingbird JEST NOWĄ WYSZUKIWARKĄ, która składa się ze starych i noych części i zoptymalizowana jest do sposobu zachowania dzisiejszych użytkowników Google – a nie zachowań użytkowników sprzed 10 lat i technologii z tego okresu.

W jakiego typu sposobach wyszukiwania pomaga Hummingbird?


Jedną z najważniejszych nowości jest tzw. „Conversational Search“. Niektórzy ludzie, używający wyszukiwania głosowego, zauważą wyraźna zmianę kiedy zaczną rozmawiać z Google, zadawać długie pytania a Google zrozumie intencję pytania i udziela na nie prawidłowej odpowiedzi.

“Gdzie w okolicach mojego domu mogę kupić hulajnogę“? Zwykła odpowiedź Google koncentrowałaby się na tym aby znaleźć odpowiednie strony dla poszczególnych słów występujących w tym zapytaniu. Na przykład strony, na których występują w tekście słowa „kupić” i „rowery dziecięce”.
Nowy algorytm Hummingbird koncentruje się natomiast na znaczeniu tego zapytania, jego sensie, który jest ukryty za słowami bezpośrednio w nim występującymi. Potrafi on skutecznie odgadnąć, gdzie konkretnie znajduje się mieszkanie użytkownika, – jeżeli podaje on tę informację Google. Może więc zrozumieć , że użytkownik wpisując „mój dom“ ma na myśli bardzo konkretne miejsce. Może również rozumieć, że „rower dziecinny” to nie po prostu jakieś 2 słowa, ale również bardzo konkretny rodzaj przedmiotu, który jest dostępny w bardzo specyficznych sklepach. Zrozumienie tych wszystkich znaczeń pomaga Google, w lepszym dopasowaniu stron, które zwraca on jako wyniki takiego zapytania . Dopasowaniu wykraczającym daleko poza proste odnalezieni stron gdzie występują te słowa, które zawierało samo pytanie.
Hummingbird koncentruje się na każdym słowie zapytania i upewnia się w ten sposób, że całe zapytanie – a więc całe zdanie, czy cała wypowiedź – są uwzględniane, a nie tylko pojedyncze słowa. Celem jest proponowanie użytkownikowi stron uwzględniających całość zapytania i pozycjonowanie ich wyżej niż stron zawierających jedynie kilka słów zgodnych z treścią zapytania.

Przecież „Conversational Search“ działa już od dłuższego czasu?
To prawda, ale tego rodzaju zapytania Google obsługiwało wyłącznie w zakresie wyników z Knowledge Graph. Hummingbird został stworzony po to, żeby tę samą technologię zastosować w odniesieniu do miliardów zwykłych stron internetowych i to w uzupełnieniu faktów z Knowledge Graph, które już teraz dostarczają lepszych odpowiedzi.

Czy to rzeczywiście działa? Są jakie testy porównawcze jakości działania Google przed i po Hummingbird?
O tym nie wiemy. Obecnie Google nie może już porównywać starego algorytmu z nowym, jednak podkreśla, że wraz z wprowadzeniem Hummingbird jakość wyszukiwania się poprawiła i posiada przykłady wyników PRZED i PO, które według Google jednoznacznie wskazują na lepszą jakość.
Na przykład wyszukiwanie frazy „lekarstwo na zgagę” wcześniej skutkowało listą stron zawierających różne medykamenty, które niekoniecznie były najlepszą alternatywą dla cierpiącego na tę dolegliwość użytkownika Google. Teraz wyniki zawierają także ogólne informacje na temat tej dolegliwości, możliwości jej terapii i przede wszystkim także sugestię, czy na pewno potrzebuje się w tej sytuacji lekarstwa.

Wyszukiwanie frazy „Płacenie rachunków przez Citizens Bank i Trust Bank“ dawało wcześniej jako wynik tylko stronę główną Citizens Bank. Teraz ma prowadzić użytkownika konkretnie do strony na tym serwisie gdzie można płacić rachunki.

Zapytanie „Pizza Hut ile kalorii w kawałku“ dawało wcześniej jakieś wyniki, ale akurat nie z Pizza Hut. Teraz otrzyma się konkretną odpowiedź na pytania o kaloryczność i to właśnie od Pizza Hut.

Czy nie ma zagrożenia, że jakość wyników jednak się pogorszy?
Raczej na pewno nie. Danny Sullivan uważa, ze nie wiadomo czy Google stało się lepsze. Wiadomo jednak, że mimo Hummingbird działa już od ponad miesiąca i nie mamy do czynienia z falą skarg, więc jakość z pewnością się nie pogorszyła. Ludzie z reguły skarżą się kiedy sprawy się pogarszają, ale uchodzi ich uwadze podnoszenie jakości usług

Czy wprowadzenie Hummingbird oznacza definitywny koniec SEO?
Nie. SEO wciąż jest bardzo istotne. Google odkreśla, że nie wydarzyło się nic, co miałoby wpłynąć na dotychczasowy sposób działania webmasterów i specjalistów SEO. Wytyczne Google wciąż pozostają te same: dostarczajcie waszym użytkownikom oryginalne, jakościowe treści. Sygnały SEO, które były istotne wcześniej pozostają istotne również i teraz. Hummingbird umożliwia Google jedynie nowy, bardziej efektywny sposób działania.

Czy Hummingbird może prowadzić do spadków trafficu?
Jeżeli na przestrzeni zeszłego miesiąca nie odnotowaliście znaczących spadków ruchu z organica, to najprawdopodobniej Hummingbird nie ma wpływu na waszą stronę. Hummingbird działa już w pełni od ponad miesiąca, jeżeli miałby wam zaszkodzić już byście o tym wiedzieli.
Mówiąc w skrócie według Danny Sullivan’a nie otrzymywano sygnałów od wiodących serwisów w sprawie spadków ruchu. To potwierdza twierdzenia Google, że zmiany dokonały się przede wszystkim w obrębie efektu „Query-by-Query“, który poprawia wyniki wybranych zapytań i to przede wszystkim zapytań formułowanych w sposób bardzo kompleksowy. To zupełnie inny przypadek niż update, który ma wpływ na popularne zapytania z olbrzymim wolumenem.

A jeżeli w ostatnim miesiącu ruch z Google u mnie spadł?


Być może są to straty związane z Hummingbird, być może ma to związek z czymś zupełnie innym. Tego nigdy nie wiadomo.

Jeżeli spojrzymy na FAQs Danny Sullivan‘a , zauważymy, że Google ukrywa wprowadzanie większych zmian do algorytmu. Jak, kiedy, gdzie i dlaczego w wynikach Google pojawiają się znaczące zmiany – tego jako webmaster czy SEO na 100% nie dowiem się nigdy.

About Tomasz Sadowski

Profesjonalny pasjonat content marketingu i oddany wielbiciel technologii Google. Przedstawiciel w Polsce światowego lidera produkcji contentu TEXTBROKER.COM
Scroll To Top