Breaking News
You are here: Home / Google / MIGRACJA NA NOWĄ DOMENĘ – CO JEST WAŻNE?
MIGRACJA NA NOWĄ DOMENĘ – CO JEST WAŻNE?

MIGRACJA NA NOWĄ DOMENĘ – CO JEST WAŻNE?

Jeśli ruch z wyszukiwarki zmniejszy się po migracji serwisu na nową domenę, należy się temu bliżej przyjrzeć. Johannes Müller z Google wyjaśnił, co jest ważne w trakcie operacji migracji.

Migracja strony internetowej może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Ponieważ Google musi przetworzyć wiele nowych adresów URL, w zależności od zakresu zmian, pozycje strony internetowej w Google mogą tymczasowo ucierpieć. Na co trzeba zwrócić uwagę podczas migracji i jak można sprawdzić, które obszary twojej strony internetowej są zagrożone? Wyjaśnił to Johannes Müller z Google w Webmaster-Hangout z 31 stycznia. https://www.youtube.com/watch?v=ylRoKGSSqd8&t=17m17s

Interesujące jest to, że sama zamiana domeny jest dla Google mniej problematyczna niż zmiana wielu adresów URL pod starą domeną. Jeśli zmieni się tylko domena, ale struktura adresu URL pozostanie taka sama, Google może przejąć ją jeden do jednego dla nowej domeny. Jeśli natomiast zmieni się struktura adresów URL, Google musi na nowo zrozumieć połączenia między stronami, co może potrwać dłużej.

Na pytanie użytkownika, czy zwiększony podczas migracji czas ładowania może prowadzić do zmniejszenia ruchu z Google, Müller odpowiedział, że czas ładowania ma mniejszy priorytet i będzie brany pod uwagę przez Google w późniejszym okresie. Jeśli więc migracja skutkuje gorszą wydajnością strony, jest mało prawdopodobne, że będzie to przyczyną spadków pozycji – pod warunkiem, że strona nie jest dramatycznie wolniejsza niż była wcześniej.

Aby przetestować wydajność wyszukiwania przed i po migracji, Müller zaleca wybranie danych z porównywalnego okresu czasu przed i po migracji oraz porównanie odpowiednich danych z Google Search Console. Powinno to pozwolić na wyeliminowanie okresów czasu, które zawierają wahania trafficu, takich jak okresy urlopowe.

Pozwala to na porównanie danych dotyczących wydajności dla różnych słów kluczowych i różnych podstron. Dzięki temu można uzyskać bardziej precyzyjny wgląd w skutki migracji.

W tym miejscu warto na przykład wiedzieć, czy z jednej strony wystąpiły wahania w ruchy z brandowych keywords, i z drugiej strony w keywords organicznych z długiego ogona. W tym drugim przypadku należy przyjrzeć się zjawisku bliżej i sprawdzić, czy treść na odpowiednich podstronach na pewno jest taka sama, jak przed migracją. Na przykład, jeśli po migracji na stronie internetowej będzie mniej treści, to Google oceni ją na tej nowej podstawie.

Według Müllera, także zmieniona struktura strony i zmiana meta tagów może spowodować (bez migracji na inną domenę), że Google będzie inaczej oceniał stronę niż przed tymi zmianami.

Ogólnie rzecz biorąc, po każdej migracji Google potrzebuje trochę czasu, aby przetworzyć i ocenić wszystkie zmiany. Dlatego w każdym wypadku zaleca się odrobinę cierpliwości i unikanie gwałtownych ruchów przy chwilowym spadku pozycji w wyszukiwarce.

About admin

Leave a Reply

Scroll To Top