Breaking News
You are here: Home / Google / Penguin 2.1 – zwany również Pingwinem 5 – co to jest, skąd się wzięło i jak sobie z nim radzić

Penguin 2.1 – zwany również Pingwinem 5 – co to jest, skąd się wzięło i jak sobie z nim radzić

 

Na początek kilka podstawowych faktów:

Penguin 2.1 jest update’em algorytmu Google uruchomionym na całym świecie 4 października 2013 roku. Licząc kolejne wersje tego update,u mamy do czynienia z piątą wersją Pingwina. Stąd Pingwin 2.1 to to samo co Pingwin 5.

Według wypowiedzi Matta Cuttsa Penguin 2.1 dotknął w zauważalny sposób wyniki około ~ 1% wszystkich zapytań w Google.

Penguin 2.1 koncentruje się na słabej jakości, spamowym zapleczu linkowym.

Penguin 2.1

Penguin 2.1

Co to jest algorytm Penguin i po co go stworzono?

Google Penguin jest oficjalną nazwą nadaną “The Google Webspam Algorithm“. Update Pingwin jest algorytmem penalizującym i jego głównym zadaniem jest eliminowanie, poprzez obniżenie pozycji w wynikach wyszukiwania stron, które budują swój profil linkowy niezgodnie z Google’s Webmaster Guidelines. Głównie poprzez Black Hat SEO i Web Spamming.
Celem algorytmu PENGUIN jest redukcja ilości spamowych rezultatów w wynikach wyszukiwania Google.

Istotne czynniki, którymi kieruje się Penguin w penalizacji stron internetowych:

  • zakres linków typu Exact Match Anchor Text w artykułach niskiej jakości
  • zakres złych / toksycznych linków z tzw. precli (presell pages) i katalogów
  • zbyt duża ilość linków w porównaniu z potencjałem strony (np. strona małego,  lokalnego biznesu ma setki i tysiące linków przychodzących)

 

Co robi Penguin 2.1?

Algorytm Penguin zajmuje się penalizacją spamowych stron z toksycznymi linkami. Update Penguin 2.1 dotyka te strony, które umknęły uwadze poprzednich update’ów Pingwina.

Co ma zrobić webmaster dotknięty Pingwinem 2.1?

Jeżeli zauważyłeś gwałtowny spadek liczby odwiedzin z wyników organicznych Google, możliwe, że dopadł Cię Pingwin.

  • Zrób monitoring linków przychodzących.
  • Jeżeli linkbuilding prowadzi dla Ciebie agencja zewnętrzna kategorycznie zażądaj dokładnego sprawozdania ze WSZYSTKICH aktywności i PEŁNEJ listy wszystkich linków prowadzących do Twojej strony, jakie agencja opublikowała.
  • Jeżeli stwierdzisz występowanie toksycznych linków skontaktuj się z webmasterem linkującej strony i poproś go usunięcie linka.
  • Jeżeli nie ma takiej możliwości skorzystaj z Google Disavow Tool, aby usunąć toksyczne linki.
  • Pamiętaj, że samo złożenie Reconsideration Request NIE sprawi, że kara zostanie zdjęta, ponieważ Pingwin jest procesem automatycznym. Dopóki Pingwin nie stwierdzi, że usunąłeś toksyczne linki prowadzące do Twojej strony, pozostanie ona objęta karą.

About Tomasz Sadowski

Profesjonalny pasjonat content marketingu i oddany wielbiciel technologii Google. Przedstawiciel w Polsce światowego lidera produkcji contentu TEXTBROKER.COM
Scroll To Top