Breaking News
You are here: Home / SEO / Jak wypozycjonować stronę serwisu? Prosty poradnik optymalizacji ON-SITE

Jak wypozycjonować stronę serwisu? Prosty poradnik optymalizacji ON-SITE

Poniżej lista podstawowych zaleceń, które pomogą w uzyskaniu dobrych i trwałych pozycji w wyszukiwarce. Zwracam uwagę, że dotyczą one działań dotyczących podstron serwisu, konkretnych landing pages. Dla osiągnięcia sukcesu potrzebna jest optymalizacja całości serwisu, na poziomie domeny, ale to temat na całą serie kolejnych poradników.

Poszczególne punkty uszeregowane są w hierarchii ich istotności dla wysokich rankingów w Google. Dobór i sposób przedstawienia oczywiście w pełni subiektywny 🙂

wysokie pozycje w google

 

 1.Umieszczenie KEYWORD w TITLE

Keyword w TITLE, najlepiej na pierwszym miejscu, to ciągle jeden z najważniejszych czynników wpływających na ranking Google. Dobry TITLE to lepszy CTR w wynikach, co w efekcie poprawia pozycje. Jego siła bierze się właśnie z kombinacji wpływu na algorytm z zachowaniem użytkowników, czyli CTR.

 

 

 2. Umieszczenie KEYWORD w dokumencie

KEYWORD musi być także umieszczony w tekście. Coraz częściej spotykam się z sytuacjami, kiedy strona rankuje na dany KEYWORD mimo tego, że w tekście się on nie pojawia. Zawsze jednak występuje w tekście jego synonim. Mimo tego zawarcie KEYWORDU w tekście ciągle jest istotnym czynnikiem rankującym.

 

 3. Ilość linków wewnętrznych

Im częściej i istotniej dany dokument jest linkowany wewnętrznie w obrębie danego serwisu tym lepiej rankuje w Google. O ile kiedyś  istotne było jedynie samo istnienie linku wewnętrznego, o tyle teraz ważne jest również umiejscowienie takiego linka. Wewnętrzny link ze stopki nie da tyle korzyści co link z głównej nawigacji serwisu. Google ocenia w ten sposób linki wewnętrzne a także i zewnętrzne, co potwierdzają liczne zarejestrowane patenty Google.

 

 

 4. Umiejscowienie dokumentu w hierarchii architektury serwisu

Strona główna jest zazwyczaj najważniejszym dystrybutorem trafficu w obrębie serwisu internetowego. Dokumenty posiadające bezpośredni link ze strony głównej maja największe znaczenie.

Im dalej dokument oddalony jest od strony głównej, tym jego znaczenie jest mniejsze – także w postrzeganiu algorytmu Google. Przy dużej ilości podstron należy zadbać o to, żeby stworzyć pomocnicze struktury nawigacyjne (na przykład  oparte na tagach), aby zapewnić ważnym podstronom możliwie wysoka pozycję w hierarchii całego serwisu.

 

 5. Umieszczenie KEYWORD w wewnętrznym linkowaniu

Google PINGWIN regularnie nakłada kary na serwisy internetowe, które stosują MONEY KEYWORDS w linkowaniu zewnętrznym.  Ta zasada nie dotyczy jednak linkowania wewnętrznego. Dlatego trzeba to wykorzystać i używać MOENY KEYWORDS w linkowaniu wewnętrznym

 

  6. Autorytet domen linkujących z zewnątrz

Linki zewnętrzne wciąż są decydującym elementem w rankingu Google. Jednak mniej istotna jest już ILOŚĆ takich linków. Decydująca jest ich JAKOŚĆ. Linki należy pozyskiwać ze stron, które cieszą się zaufaniem Google.

Problemem jest oczywiście rozpoznanie tego czy dana strona takie zaufanie posiada. Jedyną pewną charakterystyką takich zaufanych serwisów są wysokie pozycje w Google. Warto mieć więc linki ze stron, które w swojej niszy dobrze pozycjonują się na istotne KEYWORDS.

 

 

 7. Strony zawiera treści odpowiadające rzeczywistym intencjom użytkowników Google.

To bardzo istotne zagadnienie, które często jest niestety lekceważone. A sprawa jest bardzo prosta, chodzi o to, żeby dana strona udzielała właściwej informacji.

Jeżeli mamy sklep powiedzmy z rowerami, a chcielibyśmy, żeby pozycjonował się na frazę „naprawa rowerów”, bo wydaje nam się, że to interesująca nisza trafiająca do grupy docelowej, to prawdopodobnie nie osiągniemy sukcesu w pozycjonowaniu, ponieważ właściwie nie naprawiamy rowerów, tylko je sprzedajemy i nie jesteśmy tym czego użytkownik rzeczywiście poszukuje.

 

Istotne jest aby pokrywać odpowiednimi treściami różnego rodzaju zapytania. Przykładowo, jeżeli handlujemy ekspresami ciśnieniowymi to dla zapytań transakcyjnych typu  „DeLonghi Magnifica ESAM 3000 B” powinniśmy mieć starannie przygotowany opis tego konkretnego produktu. Warto jednak oferować coś także dla osób poszukujących informacji w stylu „jaki ekspres do 1 500 złotych” publikując odpowiedni, wartościowy poradnik.

Ten kto zadba o wszelkie potrzeby użytkownika i te czysto transakcyjne i re informacyjne będzie miał zdecydowaną przewagę nad konkurencją.

 

 

 8. Współczynnik odrzuceń

Jeżeli użytkownik kliknie w jakiś wynik jego poszukiwań w Google i nie jest zadowolony z efektu powraca do wyników wyszukiwania, aby wybrać inny. Tego rodzaju zjawisko Google nazywa “Short-Click”.

Załóżmy, że nasz landing page jest idealny: dobre linki, dobre teksty, dobra optymalizacja techniczna itd. Tylko nie ma tam tego czego poszukują użytkownicy dla danej frazy… Zawartość strony jest po prostu nieadekwatna do tego czego poszukuje większość ludzi. Taka strona w dłuższej perspektywie nie ma szans na utrzymanie dobrych rankingów, ponieważ czynnik zadowolenie użytkowników na długą metę przeważy nad wszelkimi innymi czynnikami.

Dlatego zawartość każdej strony musi być przemyślana pod względem oczekiwań użytkowników.

 

 

 9. CTR w wynikach wyszukiwania

Wysoki CTR (stosunek ilości wyświetleń do ilości kliknięć) w wynikach wyszukiwania jest bardzo ważny. Jeżeli nie opiszesz dobrze, co użytkownik znajdzie po kliknięciu w twój wynik, jeżeli nie zachęcisz do kliknięcia, to nie będziesz miał dobrych efektów pozycjonowania.

Najlepiej umieścić KEYWORD w TITLE możliwie blisko początku, dalsza część TITLE i opisu powinna służyc zachęcie kliknięcia, do podjęcia akcji. W przypadku e- commerce warto używać snippetów, które mają pozytywny wpływ na CTR.

 

 

 10. Tajemniczy „Klickstream”

Google dokładnie wie, gdzie znajdowali się użytkownicy zanim weszli na twoja stronę i dokąd udali się po jej opuszczeniu. Wyniki badania tych zachowań są częścią algorytmu ustalania wyników wyszukiwania.

To właśnie powód, aby zdobywać linki z wartościowych, zaufanych stron z własną, możliwie dużą odwiedzalnością, które gwarantują naturalny traffic autentycznych użytkowników. Teksty w których umieszczamy linki, muszą być interesujące i inspirować użytkowników do odwiedzenia naszej strony.

 

 

 11. Ilość produktów na stronie

To bardzo prosty czynnik. Jeżeli miałbym wybór, to na przykład dla zapytania „telewizory Samsung” chciałbym trafić do sklpeu, który ma największą ofertę tych telewizorów.

Wiele sklepów traci szanse na lepsze rankingi ponieważ prezentuje na landing pages zbyt mały wybór produktów w danej kategorii. Google premiuje prezentacje możliwie wielu produktów na jednej stronie.

 

 

 12. Używanie słów występujących w kookurencji z naszym głównym KEYWORD

Nazywamy to semantyczną optymalizacją treści opisowej stron. Chodzi o używanie słów i zwrotów powiązanych i często występujących w parze z naszym głównym KEYWORD. Dokładniejszy opis mechanizmu znajdziesz tutaj.

Dla przykładu, jeżeli tworzymy stronę, która ma się pozycjonować na frazę „wycieczki do Paryża” w tekście powinniśmy użyć często nieoczywistych zwrotów powiązanych z ta frazą. Oczywiste frazy to na przykład: „paryż”, „wycieczka”, „francja”. To podstawa. To potrafi zrobić każdy. Prawdziwą sztuką, która zapewnia uzyskanie dobrych pozycji w Google jest umieszczenie w tekście fraz nie tak bardzo oczywistych. Na przykład: „notre-mame“, „montmartre“, „disneyland“ – obecność takich fraz wskazuje Google, że tekst jest profesjonalny, dla użytkownika oznacza to wysoką wartość informacyjną tekstu.

Jak ustalić takie frazy? Są do tego odpowiednie narzędzia, jeżeli ktoś z nich nie korzysta wystarczy przeprowadzić dobry research przed napisaniem tekstu, a pisząc go zadać sobie trud, aby po prostu był dobry i udzielał maksimum istotnych informacji.

 

 

 13. Porównanie zawartości własnej strony ze stronami konkurencyjnymi

Chodzi tutaj o zjawisko Duplicate Content. Należy go unikać za wszelką cenę ponieważ, jest on rzeczywiście znienawidzony przez Google. Zjawisko dotyczy to przede wszytskim e-commerce, który masowo wykorzystuje opisy produktów dostarczane przez producenta. Efekt jest taki, że identyczne treści pojawiają się na setkach stron dystrybutorów.

Należy zadbać o własne, unikalne opisy produktów. I to opisy lepsze niż ma konkurencja i sam producent. Co więcej jeżeli korzystamy z różnych kanałów sprzedaży, dla każdego kanału należy przygotować oddzielny opis. Jeżeli sprzedajemy produkty jednocześnie na przykład we własnym sklepie oraz na Allegro to w obu miejscach powinniśmy posiadać unikalne opisy. To samo dotyczy porównywarek cen. Product feed dla każdej z porównywarek powinien posiadać unikalny opis.

 

 

 14. Unikanie Duplicate Content w obrębie własnego serwisu

Duplicate Content dotyczy nie tylko identycznych treści obecnych na twojej stronie i stronach zewnętrznych, ale także w ramach twojej własnej domeny. Podstawowa optymalizacja serwisu powinna wykryć miejsca, w których podstrony niepotrzebnie się duplikują (na przykład duplikacja treści z adresami z WWW i bez WWW).

Istotne jest także ograniczenie występowania identycznych elementów występujących na każdej podstronie z tym samym tekstem. Im większa unikalność treści na całym serwisie tym lepiej dla pozycji w Google. Każde zbędne słowo powinno zostać usunięte.

 

 

 

 15. Szybkość ładowania się strony

Szybkość z jaką strona ładuje się w przeglądarce użytkownika, jest decydująca w rankingu. Nie jest to może zazwyczaj najważniejszy z czynników, ale może się takim stać kiedy strona ładuje się naprawdę wolno. Zadbajcie o dobry hosting i optymalizację skryptu, bo powolna strona zabija nie tylko pozycje w Google, ale również konwersję.

 

 

 16. Wielkość (ciężar) strony

Obecnie około 30% trafficu pochodzi z urządzeń mobilnych. Jeżeli używasz na stronie dużych zdjęć pożerasz limity przesyłu danych twoich mobilnych użytkowników. To bardzo ważne. Dla twojej mobilnej wersji używaj mniejszych, przeskalowanych zdjęć.

 

 

 17. Czas odpowiedzi serwera

Jeżeli twój serwer zaczyna mieć problemy z obsługą użytkowników, to bądź pewny, że Google o tym się dowie. I usunie cię z rankingu. Tak zwyczajnie. Sprawny i wydajny serwer to podstawa, bez której nie warto zajmować czymkolwiek w internecie. A już na pewno nie e-commerce. Monitoruj wydajność twojego serwera. To nie jest miejsce na oszczędności!

 

 

 18. Ilość podstron dotyczących danej tematyki w obrębie domeny

Bądź specjalistą. Google lubi posługiwać się stereotypami. Powiedzmy, że na przykład CHIP.PL osiąga dobre pozycje z artykułami dotyczącymi technologii i komputerów, ale jeżeli opublikowaliby na swoim serwisie artykuł będący recenzją modnych damskich fryzur, to nie osiągnęliby z nim wysokich pozycji dla zapytań o takie fryzury.

Google dzieli domeny na poszczególne obszary tematyczne. Bądź wierny swojemu obszarowi, w którym się specjalizujesz.

 

 

 19. Szanuj content i daj mu godne miejsce

Głowna treść strony powinna być widoczna dla użytkownika bez potrzeby scrollowania. Google nazywa właściwy sposób umieszczania content jako “Front and Center”.

Dotyczy to także sklepów internetowych. „Upychanie” opisów kategorii na samym dole strony, bądź gdzieś w lewej lub prawej kolumnie jest nieefektywne. Pamiętaj: “Front and Center” – tak umieszczony content poprawi twoje rankingi. Ale będzie również czytany przez użytkowników. Nawet przy czymś tak, zdawałoby się, banalnym jak opis kategorii produktów warto postarać się o unikalny, wartościowy opis animujący użytkownika do zakupów na twoim sklepie.

 

 

 20. Strona jest przejrzysta i łatwa w odbiorze

Tekst powinien być ergonomicznie sformatowany. Musi posiadać logiczny podział na akapity z dobrze dobranymi śródtytułami. Blachy tekstu o długości 500 słów, bez żadnych akapitów nie mają prawa bytu!

Jeżeli publikujesz dłuższy tekst to postaraj się ozdobić go zdjęciem, bulletami, tabelami, embedowanym video. Minimum jednak to odpowiednie formatowanie, które ułatwia użytkownikowi zapoznanie się z treścią.

 

 

 21. Tematyczność zewnętrznych stron linkujących

Linki do twojej strony powinny pochodzić ze stron z twojej branży. Jeżeli pozyskujesz linki ze stron wydawców o charakterze bardziej ogólnym to tekst, w którym umieszczony jest twój link musi być profesjonalny w tematyce twojej branży.

Idealnym wypadkiem jest kiedy zyskujesz link ze strony, która sama rankuje w okolicach TOP 10 na interesujący cię KEYWORD. Wiem, to bardzo trudne, ale postrzegaj to jako ideał, do którego należy dążyć, robiąc po drodze rzeczy mniej spektakularne.

 

 

 22. Ilość i jakość linków wychodzących na stronie

W tym wypadku jeżeli mówimy o artykułach o charakterze redakcyjnym, to wbrew pewnym przesądom, warto likować do wartościowych źródeł i nie powinno się opatrywać każdego linka atrybutem NOFOLLOW. Linkując do stron z autorytetem, z wartościowego unikalnego content, sami korzystamy częściowo z tego autorytetu.

Oczywiście nie ma potrzeby do linkowania na zewnątrz z opisów sklepowych kategorii, ale już z artykułu na sklepowym blogu jak najbardziej.

 

 23. Ilość zdjęć i video

Zdjęcia i video są istotne dla rankingu w Google. Oczywiście trzeba zachować zdrowy rozsądek. Strona dotycząca finansów nigdy nie będzie tak bogato ilustrowana jak strona o modzie. Google dokładnie wie w jakim obszarze należy oczekiwać bogactwa ilustracji.

 

 

 24. Aktualność strony

Niektóre zapytania należą do tzw. kategorii “QDF” czyli “Query deserves Freshness”. Jest to obszar gdzie Google oczekuje jak najbardziej aktualnych treści. Wyniki dla tych zapytań musza więc nie tylko być dobre, ale również w miarę nowe.

Klasycznym przykładem są zapytania dotyczące nowych technologii. Im nowszy dokument, tym większa szansa, że będziesz zajmował dobre pozycje dla fraz typu „nexus” czy „iphone”.

To jest oczywiście pewien problem dla sklepów, które mają sztywną architekturę. W ich wypadku rozwiązaniem może być umieszczona na sklepowym blogu recenzja produktu z linkiem do właściwej kategorii na sklepie.

 

 

 25. Ilość powtórzeń KEYWORD na stronie

Zapomnij o “Keyword Density –  to już dawno nie działa. Ale nie oznacza to również, że twój główny KEYWORD ma się pojawić na stronie tylko raz. Unikaj bezsensownego powtarzania KEYWORDU, to może ci tylko zaszkodzić. Używaj go tak często jak ma to uzasadnienie.

 

  26. KEYWORD w atrybucie ALT obrazków

KEYWORD powinien być obecny w ALT zdjęcia ilustrującego stronę. Co do tego nie ma wątpliwości. Ale tylko wtedy kiedy to co przedstawione jest na tym obrazku rzeczywiście uzasadnia użycie takiego opisu.  ALT nie służy do spamowania. ALT służy do opisu treści obrazka. Po prostu bądź uczciwy – Google to nagrodzi.

 

 

 27. KEYWORD w DESCRIPTION

Umieść KEYWORD w DESCRIPTION strony. Google da mu pogrubienie w wynikach zapytania i w ten sposób poprawi twój CTR.

 

 

 28. KEYWORD w adresie URL

Adres URL powinien odpowiadać TITLE strony, a więc zawierać KEYWORD. Ma to znaczenie dla algorytmu i dobry wpływ na CTR.

 

 

 29. Łaczna ilość słów w tekście na stronie

Ostatnie badania czynników rankujących Searchmetrics 2014 pokazało, że średnio lepiej pozycjonują się strony zawierające dłuższe teksty. Strona z artykułem o długości 1000 słów prawdopodobnie zawiera więcej informacji niż taka sam z ilością 100 słów.

Pisz teksty tak długie, aby wyczerpać temat. Nie ograniczaj się, ale również nie pisz bez sensu, tylko po to aby wydłużyć dokument.

 

 

30. Pogrubienia H1, bold etc z KEYWORDEM

Google uwielbia przejrzyste dokumenty. Używanie wyróżnień pomaga algorytmowi w ocenie wartości strony. Pomaga jednak przede wszystkim użytkownikowi z obcowaniu z treścią. Pogrubiaj, wyróżniaj KEYWORD i inne frazy powiązane z nim semantycznie.

 

 

31. Ilość różnych domen, z których masz linki przychodzące

Mniej więcej do połowy roku 2012 był to absolutnie najważniejszy czynnik w pozycjonowaniu. Ale mamy już prawie rok 2015. Be up to date! Dzisiaj chodzi o JAKOŚĆ a nie o ILOŚĆ. Zbyt duża, nienaturalnie duża ilość linków może ci tylko zaszkodzić.

32. Linki na strony kategorii w sklepach

Dobre strony kategorii potrafią przynieść duży traffic z Google. Dlatego niektóre agencje SEO zalecają pozyskiwanie linków właśnie na strony kategorii. Problem z tym jest taki, że naturalni użytkownicy bardzo rzadko linkuja w ten sposób. Naturalne linki najczęściej prowadzą na stronę główną  lub na stronę konkretnego produktu. Niekiedy warto to robić, ale bądź bardzo ostrożny.

 

Ogólnie nie koncentruj się na wybranych stronach twojego serwisu, ale staraj się budować autorytet całości. Pozyskuj linki na te miejsca, które zasługują na linki. Pisz poradniki, prowadź bloga i linkuj do nich. Sprawę rozprowadzenia „mocy” załatwiaj linkowaniem wewnętrznym.

 

 

 33. KEYWORD w linkach zewnętrznych

To była przez lata pewna metoda na dobre rankingi. Pingwin definitywnie ją zakończył. Pozyskując linki staraj się aby podlinkowany do ciebie tekst po prostu udzielał czytelnikowi informacji, co będzie go oczekiwać po kliknięciu w niego. Nie myśl przy tym o twoim KEYWORDZIE, ale o maksymalizacji CTR i rzeczywistych przejść z linka na twój serwis. Ilość kliknięć w link jest również znana Google i ma wpływ na ocenę wartości linka i w efekcie na twój ranking w Google.

Nie ulegaj pokusie. Chcąc przesunąć się z pozycji TOP 3 na TOP 1, możesz nazajutrz znaleźć się na pozycji TOP 83. Pingwin poluje właśnie na ciebie.

 

 

About Tomasz Sadowski

Profesjonalny pasjonat content marketingu i oddany wielbiciel technologii Google. Przedstawiciel w Polsce światowego lidera produkcji contentu TEXTBROKER.COM
  • Jan Mozyrko

    Kawał dobrej roboty! Pozdrawiam

Scroll To Top